sepsala Linda dne 16. 11. 2008
Škůdci, různé choroby, virózy, hniloby mohou dosti znepříjemnit naši péči o rostliny, mají vliv na estetiku rostliny. Do tohoto dílu jsem se proto rozhodla zahrnout květiny, které žádnými škůdci či chorobami netrpí, nebo se u nich vyskytují jen vzácně. Zároveň nejsou tyto rostliny ani příliš náročné na celkovou péči.
Aeschynanty jsou převislého nebo pnoucího růstu. Mají tuhé kožovité listy a nápadné květy trubkovitého tvaru většinou v červených, oranžových až žlutých odstínech.
Aeschynanthus speciosus má zářivě oranžové květenství, vyhovuje mu světlé stanoviště bez přímého slunce a průměrná zálivka.
Aeschynanthus radicans má menší listy s drobnými chloupky. Květenství je sytě červené.
Aphelandry mají velké výrazné listy, avšak dorůstají maximálně do výšky 50 cm. U nás snadno dostupnou je a. squarrosa, která má kolem 20 cm dlouhé listy. Na vrcholu výhonu vytváří sytě žluté květenství, které vydrží i šest týdnů.
Vyhovuje jim světlé stanoviště až polostín, určitě ne přímé slunce. Zálivku vyžadují důkladnou, přes léto by zemina neměla vůbec vyschnout. I vzdušnou vlhkost mají rády vysokou. Teplotu mají rády celoročně vyšší, neměla by klesnout pod 18 stupňů Celsia.
Zelenec je velmi nenáročná rostlina. Má úzké převislé listy, které jsou až 40 cm dlouhé. Některé odrůdy mají celozelené listy, jiné je mohou mít bílý pruh uprostřed. Z růžic listů vyrůstají dlouhé (až 1 m) výběžky, na kterých se tvoří mladé rostliny i s kořeny.Pokud má dostatek světla, vytváří drobné bílé květy.
Na světlo je nenáročný, snese plné slunce i polostín, avšak pestrobarevné druhy mají raději světlejší stanoviště. Zálivku vyžaduje vydatnou. Protože má tlusté kořeny, snese když na něj zapomeneme. Je dobré dopřát mu vyšší vzdušnou vlhkost, aby mu nezasychaly konce listů.
Cuphea je zástupcem rostlin vhodných do truhlíků, na terasy, květinových záhonů, apod. Její keříčky dorůstají do 30 cm, drobné červené květy se tvoří od června do října.
Hlazenec má rád přímé slunce. Přes léto vyžaduje bohatou zálivku, kterou naopak v zimě je třeba omezit. Mladé rostliny je vhodné zaštipovat, aby se rozvětvily.
Listy šáchoru vyrůstají vějířovitě na vrcholu stébla stejně jako květenství. Cyperus diffusus dorůstá výšky maximálně 50 cm, jeho listy jsou 1 až 2 cm široké. Naopak asi nejčastěji pěstovaný cyperus alternifolius může dorůst i více jak 1 m a má užší listy. Ještě vyšší bývá cyperus papyrus, který má trojranné stonky a úzké kulaté listy.
Šáchory je nejlepší vysadit do vodotěsné nádoby a udržovat hladinu vody o trochu výše než je povrch zeminy. Porostou však i v běžném květináči, jen je třeba udržovat vodu v micse pod květináčem. Zároveň jim neprospívá příliš suché prostředí. Vyhovuje jim rozptýlené světlo. Celoročně jim vyhovuje pokojová teplota, přes léto se mohou umístit ven (jen když teplota neklesá pod 10 stupňů Celsia).
Fitónie jsou drobné plazivé rostliny s výraznou žilnatinou na listech. Kultivary se liší barvou listů i žilnatiny, která nejčastěji bývá bílá nebo tmavě červená.
Fitóniím nejvíce vyhovuje tmavší stanoviště, např. na severním okně. Vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Aby se rozvětvily, je třeba občas zaštípnout vrcholové výhonky.
Pepřince jsou nízké rostliny, jejichž druhy nabízejí širokou škálu tvarů a barev listů. Některé jsou ozdobné i svými květy (P. caperata).
Postačuje jim rozptýlené světlo. Vyžadují opatrnou zálivku, přemokření je většinou zahubí. Ale naopak mají rádi vysokou vzdušnou vlhkost.
Molice jsou poléhavé nebo převislé byliny s drobnými ne příliš výraznými květy. P. forsteri s bílozelenými listy je oblíbeným druhem pro truhlíky, zejména k pelargoniím. Nenáročným pokojovým druhem je p. parviflorus.
Molice mají rády světlá stanoviště a pravidelnou zálivku.