TOPlist
ze seriálu: Květiny podle situace, díl 1.

Malý byt

sepsala Linda dne 09. 09. 2007

(naposledy upravováno dne 24. 06. 2008)

V naší první modelové situaci máme malý byt nebo pokoj a přesto bychom ho chtěli mít vyzdobený nějakou rostlinkou. Musí jí celoročně vyhovovat pokojová teplota (kolem 20 stupňů Celsia), protože nemáme možnost přezimování na chladném místě. Náš pokoj není situován na jih, tedy jsme bez přímého slunce. Ale zato jsme ochotni se o květinu pravidelně starat, tj. zalévat ji, hnojit, rosit i přesadit. A také chceme dlouhodobou rostlinu.

Na základě skutečnosti, že se jedná o malý obývaný prostor, zaměřila bych svoji pozornost při výběru na meší keříčkové rostliny, které jsou většinou ozdobné květem, dále na pokryvné nebo převislé květiny. Samozřejmě je možné zvolit jednu větší dominantní rostlinu na úkor více menších (zato bychom ale mohli zvolit více druhů). Obecně však i v tomto případě platí, že "méně je více". Není vhodné již tak malý byt zaplnit spoustou různých květin, protože pak ony samy nevyniknou.

Následující výčet zahrnuje rostliny menšího vzrůstu okrasné květem:

Columnea

Převislá rostlina s výrazně barevnými (červenými nebo žlutými) květy a tmavě zelenými kolem 4 centimetrů velkými listy. Tvar květů je podobný např. Aeschynantu speciosus.

Daří se jí na rozptýleném světle až polostínu s dostatečnou zálivkou. Vyžaduje vysokou vlhkost, má ráda časté rosení.

Hodí se do závěsných nádob, na okraj poličky, barové příčky atd.

Hoya bella - voskovka

Hoya bella

Tato převislá drobnolistá odrůda voskovky s bílými květy s růžovým středem je celkem nenáročnou květinou.

Má ráda světlé místo a bohatou zálivku i vysokou vzdušnou vlhkost. Daří se jí však i za horších podmínek. (podrobné požadavky na pěstování)

Tato voskovka se uplatní především v závěsných nádobách. Jinou možností je vyvazovat ji na opěru.


Saintpaulia ionantha - africká fialka

Saintpaulia

Hojně pěstovaná pro svoji nenáročnost. Vytváří nízké kompaktní růžice chloupkatých listů, které po většinu roku obklopují jednoduchá i plnokvětá květenství. Je dostupná v široké škále barevných variací, což nám dává možnost kombinovat je do různě barevných skupin.

Vyhovuje jí světlé místo až polostín. Požaduje bohatou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost. (podrobné požadavky na pěstování)

Vhodné je zkombinovat několik fialek do mělkého košíku a umístit je na široký parapet, stolek apod.

Vriesea

Je zástupcem broméliovitých s tuhými zelenými, hnědě pruhovanými (V. splendens) nebo mramorovanými listy. Dominantní jsou jejich klasovitá, převážně červená květenství.

Postačuje jí světlé až polostinné umístění. Zemina by měla být stále vlhká a přes léto je navíc dobré udržovat vodu i v růžici.

Hodí se jako samostatná rostlina, např. na okenní parapet, kdy vynikne její nezvyklé květenství. Nebo ji můžeme umístit do skupiny s jinými rostlinami, aby dotvářela kontrast svými dlouhými užšími listy.Následující květiny můžeme zařadit do skupiny květin okrasných listem.

Ficus benjamina

Ficus benjamina

Tento druh fíkusu má menší asi pěticentimetrové listy, které se podle odrůd liší svým zabarvením od jednobarevně zelených přes zelené s úzkými bílými okraji až po odrůdy s z větší části bílými listy. Některé odrůdy mají převislé větve, jiné připomínají bonsaj, další mají velmi hustý růst.

Tyto fíkusy snesou i tmavší umístění. Požadují bohatou zálivku přes léto. (podrobné požadavky na pěstování)

Protože tyto fíkusy běžně dorostou 70 cm i více, je vhodné je umístit přímo na zem a případně k  nim přidat i jiné květiny.


Fittonia verschaffeltii

Fitónie je nízká, asi 15 cm vysoká, plazivá květina, která je ozdobná svými pestře zbarvenými listy s výrazným žilkováním.

Postačuje jí rozptýlené světlo a průměrná zálivka. Naopak na vzdušnou vlhkost je velmi náročná.

Proto je vhodné ji umístit do terárií, skleněných koulí apod. Pro svůj nízký a hustý růst ji lze také použít jako půdní pokrývku.

Maranta leuconeura

Tato maximálně 20 cm vysoká rostlina je ozdobná svými krásně zbarvenými velkými listy, které se na noc sklápějí k sobě.

Marantě postačuje rozptýlené světlo. Náročná je na zálivku a vzdušnou vlhkost. Hlavně přes léto by zemina neměla vyschnout (ale stát ve vodě by také neměla).

Můžeme ji postavit např. na okenní parapet a její výhony nechat na něm volně polehávat. Další možností je vyvazovat její výhony k mechovému sloupku.

Peperomia - pepřinec

Pepřence jsou nízké rostliny, jejichž druhy nabízejí širokou škálu tvarů a barev listů. Některé jsou ozdobné i svými květy (P. caperata).

Postačuje jim rozptýlené světlo. Vyžadují opatrnou zálivku, přemokření je většinou zahubí. Ale naopak mají rádi vysokou vzdušnou vlhkost.

Lze seskupit několik druhů a vytvořit tak zajímavou různorodou záplavu listů.

Pilea cadierei, Pilea spruceana

Piley jsou rostliny vysoké do 30 cm, které jsou vcelku nenáročné na pěstování. Vytvářejí nízké keříky velmi dekorativních listů - druh cadierei má sytě zelené listy se stříbrnými fleky, spruceana má hnědozelené chloupkaté listy s pruhovou kresbou.

Rostlinám postačuje polostín, ale když je v zimě přemístíte na světlejší místo, jen jim to prospěje. Během vegetačního období jim postačuje mírná zálivka, přes zimu dokonce jen slabá. Naopak vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost, takže je vhodné časté rosení nebo je můžeme postavit na misku s vlhkými oblázky.

Protože mají tyto dva druhy velmi dekorativní a odlišné listy, je vhodné vytvořit z nich větší skupinu nebo je sesadit do jedné misky, aby spolu kontrastovaly a vytvářely barevné zátiší, které může rozveselit i tmavší místo. Hodí se také na okenní parapet.

Tradescantia fluminensis

Tradescantia - podénka, voděnka

Podénka je velmi nenáročná převislá rostlina, jejíž druhy tvoří bohatou škálu různě barevných listů. Její květy jsou většinou malé a nenápadné.

Má ráda světlé stanoviště až polostín (čím jsou listy barevnější, tím by měla dostat více světla). Zemina by neměla vyschnout, ale ani být přemokřená. (podrobné požadavky na pěstování)

Umístit ji můžeme například na poličky nebo do závěsných nádob.


Zebrina

Zebrina je převislá, vcelku nenáročná rostlina s bíle pruhovanými listy.

Vyhovuje jí světlé místo a pravidelná zálivka, která zeminu nepřemokří. Snese však i velmi světlé místo nebo naopak tmavé stanoviště.

Umístit ji můžeme do závěsných nádob, na kraj stolu apod.Poslední skupinu zahrnují pokryvné květiny. Jak již název napovídá, můžeme je použí k pokrytí půdy, například u rostliny s větším květináčem nebo ve skleněném teráriu. Velmi efektní je zasadit je do vysokého květináče, aby jejich výhony volně padaly přes jeho okraj, vytvoří tak pěknou svěží kouli a ještě nezaberou příliš místa.

Selaginella - vraneček

Vraneček je nízká plazivá rostlina, která vytváří sytě zelený koberec.

Zemina by měla být stále vlhká. Vyhovuje mu nepřímé světlo a vysoká vzdušná vlhkost.

Proto se zvláště hodí do terárií nebo skleněných vitrín apod.

Solerolia soleirolii

Je to nízká rostlina s drobnými svěže zelenými lístky, které jsou tak hustě rostlé, že zemina vůbec není vidět.

Vyhovuje jí světlé až polostinné místo. Potřebuje pravidelnou zálivku.

Tato rostlinka je typickým představitelem pokryvných květin co se týče jejich uplatnění, jak jsem psala výše, tj. hodí se buď do vysokého květináče nebo k pokrytí půdy.

ze seriálu: Květiny podle situace, díl 1.
Ikonka NOVĚ KVETE V GALERII
Gladiolus \'Duo\'
Gladiolus 'Duo'
IkonkaNEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ
IkonkaMÁLO NAVŠTĚVOVANÉ
IkonkaVÝSTAVY, VELETRHY